Home Blog Kontakt Kulaté stoly

Registrujte se zdarma jednou z možností

REGISTRACE PŘEDNÁŠEJÍCÍCH

Sebeprezentace na sociálních sítích

ČLÁNEK 6 MIN

Okno do duše i koupelny 

Facebook a jiné sociální sítě je každodenní zábavou a komunikačním nástrojem pro miliony lidí. Videa, fotky z večírků, plány a kontakty. Facebook často ví o nás víc, něž nejbližší přátelé, protože zaznamená co máme radí, co komentujeme, jakých události se účastníme apod. Není divu, že “stálkování“ na Facebooku používá HR-ista před pracovním pohovorem nebo nový objev před prvním randíčkem.


Jak se stát blbcem?

Jak se správně prezentovat na sociálních sítích a neublížit vlastnímu obrazu ve škole, profesním a soukromém životě? Rad najdete spousty, ale nejdůležitější je nastavení soukromí: Co všechno zjistí o cizí uživatel, se dozvíte pomocí funkci „View as“ na FB. Dobrý nástroj je stalkface.com, který podle URL adresy profilů ukazuje lajky, fotky, komentáře, které jsou veřejně dostupné. 


Co s tím?

Každou jednotlivou fotku či komentář, která se vám nezdá vhodná pro veřejnost můžete smazat nebo upravit její viditelnost na “Pouze já”, “Přátele” nebo nastavit přesný seznam, kdo z vašich přátel bude informace dostupná.


LinkedIn

Co se týká ostatních sociálních sítí, je pro získávání profesních kontaktů ideální LinkedIn. A už dávno neplatí, že profily tady vytváří jen zkušené profesionály v IT a top manažeři. I pro studenta, bez pracovních zkušeností, může být LinkedIn  zdrojem kontaktů. Viditelnost profilů na LinkedInu zajišťuje počet spojení, míra “vyplněnosti” profilu a přítomnost relevantních klíčových slov, podle kterých jedinec může být dohledán. Dobře vyplněný, silný profil je označen jako „All-star“. Takový hvězdný profil získáte fotkou, vyplněným oborem, lokalitou, vzděláním, seznamem nejméně tři dovedností a minimálně 50ti spojení. 


Vychytávky

Pro víc spojení neváhejte přidávat Open Networkers, které u jména mají uvedenou zkratku LION (LinkedIn Open Networker) a recruitery. Dobré je přidávat se do tematických skupin, kde narazíte na lidí z oboru, který Vás zajímá a aktuální diskuze. Pokud sami máte, co sdílet, publikujte na vlastní stránce, formou prezentace SlideShare (která ale brzy z LinkedInu zmizí) a “sdílet ve skupinách”.


Jen pro studenty? Proudly a Angitu

Pokud LinkedIn pořad vnímáte jako síť pro zkušené profesionály, zkuste se podívat na portály určené přímo pro studenty a absolventy jako Proudly nebo Angitu, kde mimo kontaktů získáte informaci o nabídkách práci a stáží, a spousty zajímavého kontentu a inspirace.


Jsem Brand! James Brand

Je důležité myslet na to, že digitální stopa na Facebooku, LinkedInu, Instagramu nebo specializovaných fórech přispívá k vytváření osobního “brandu” , a nikdy není brzy začít tento brand vytvářet, ať už plánujete být  politiky, startup-ery nebo umělci.


Kristi

Kam dál?

Mooc aneb jak se vzdělávat online

Kdo vám zařídí praxi

Knihy, které musíte znát