Home Blog Kontakt Kulaté stoly

Registrujte se zdarma jednou z možností

REGISTRACE PŘEDNÁŠEJÍCÍCH

Kdy se praxe nepočítá

ČLÁNEK 3 MIN


Kdy se praxe NEpočítá?

Momentálně má Česká Republika nejnižší úroveň nezaměstnanosti v Evropě, ale hledaní prvního zaměstnání po škole je výzva i v těchto podmínkách. Firmy bojují o mladé talenty a nabízejí lákavé benefity, firemní vzdělávání, „cool“ kanceláře. Ale bojovat musí i absolventi.


Podle personalistů: Největší konkurenční výhodou, podle personalistů jsou zpravidla praktické a “měkké” dovednosti, které požaduje zaměstnavatel na určitou pozici. Něco se dá naučit ve škole (jazyky, základy účetnictví nebo programovaní), ale praktickou dimenzi akademické znalosti nabývají jen na stáži, praxi, brigádě. Totéž plátí pro soft skills: s lidmi se naučíš komunikovat jen díky vlastní zkušenosti, ať už je to stáž v nadnárodní korporaci nebo brigáda v hospodě.


Co se počítá?

Výhodou stáži je její koncentrovaná forma a relevance k budoucímu pracovnímu uplatnění. I kratší stáž dává náhled do interních procesů v organizaci a do budoucna budeš mít lepší představu, zda chceš v podobné organizaci pracovat, co vlastně tam chceš dělat, nebo zda ti bude spíše vyhovovat práce na volné noze.


Co se nepočítá? (budete se divit)

Mám za sebou desítky pohovorů s absolventy, kde se bavíme o tom, co chtějí dělat. Naprostá většina neví, co je jejích “dream job”. Jsou chytří, schopní, často ambiciózní, ale na otázku jakou práci hledají, zpravidla slyším obecné odpovědi: “práce v úspěšné mezinárodní společnosti”, „práce, která mě bude bavit“, „práce, která souvisí s mým oborem“ atd. Ti, kteří nějakou práci už prakticky vyzkoušeli, mají konkrétnější představy. Zároveň, taková konkretizace pomáhá se lepe prezentovat potenciálnímu zaměstnavateli a prokázat svou motivaci ke konkrétní pracovní pozici, což je u absolventských pozic rozhodující.Výsledek

Stáž z tebe profíka neudělá. Získáš přesto dovedností, které tě škola nenaučí, získáš náhled do toho, jak potenciální zaměstnavatel muže fungovat, a porozumění tomu, co vlastně chceš dělat. A to je k nezaplacení.Kristina Shershun

Kam dál?

Proč se sebevzdělávat?

Proforientace aneb jak zjistit, co mě baví?

Jak si vybrat tu správnou vysokou školu?