Home Blog Kontakt Kulaté stoly

Registrujte se zdarma jednou z možností

REGISTRACE PŘEDNÁŠEJÍCÍCH

Jak začít hledat vysněnou praxi?

ČLÁNEK 3 MIN

JA Czech

První varianta, jak získat praxi je s JA Czech (Junior Achievement) - do programu je většinou zapojená celá škola, více zde http://jacr.cz/. Ve skupině vymýšlíte a následně realizujete vlastní podnikatelský nápad. Jedná se o předmět v rámci výuky, který vede vyškolený učitel nebo spíše mentor. Je vám hlavně oporou a pomáhá týmu směřovat k cíli. Měla jsem tu možnost JA na vlastní kůži zakusit a mohu jen doporučit. Tento způsob praxe má spoustu výhod:

vymyslíte vlastní nápad

investujete své peníze

zjišťujete, jakou konkurenci máte na trhu

snažíte se produkt dobře propagovat a prodat

motivujete sami sebe, protože je hlavně ve Vašem zájmu, aby se produkt/služba prodávaly

poznáte svůj potenciál a zjistíte, co vás baví a co ne.

Tento druh praxe je podle mého názoru velmi neotřelý a dobrodružný :).

Praxe ve firmách

Dále tu máme klasickou praxi ve firmách. Řadu let zajetý zvyk a někdy zároveň nenáviděná činnost, která neplní svůj účel? Možná. Ale já si myslím, že se dá najít i fajn praxe. V první řadě je potřeba být aktivní.

Dobrovolnická činnost

Nikdy se nebraň žádné (i dobrovolné) práci, která by tě mohla, i když si to nemyslíš, někam posunout. Ať se dostaneš k jakékoli práci, je pro tebe jen plusem. Pochopíš, jak to ve firmě, společnosti nebo projektu chodí. Máš jedinečnou příležitost patřit na chvíli do jiného než třídního kolektivu.

Pokud máš vysněnou firmu, ve které se vidíš za několik let, tak tam třeba brnkni nebo napiš e-mail! Neboj se odmítnutí, zkrátka to zkus. Můžeš zaujmout a třeba dostaneš možnost, která se nenaskytne každému.

Rozhodně bych za vysněnou praxi neočekávala tučné ohodnocení, protože praxe tě obohacuje hlavně zkušenostmi a zvyšuje tvoji hodnotu jako člověka na trhu práce. Na druhé straně, pokud přeci děláš něco, co tě naplňuje, je to ta největší odměna :).

Vlastní Podnikání

Jako poslední možnost se mi jeví vlastní podnikání. Level pro ty nejodvážnější. Jestli je nápad, který nosíš v hlavně unikátní, a nedá ti spát, zkus ho realizovat. V dnešní době je spousta projektů (Soutěž a podnikej, Social Impact Award, SIR), které pomáhají právě mladým lidem v rozjezdu vlastního podnikání. Bude tě to stát dost volného času, ale jestli budeš při pomyšlení na svůj vlastní byznys cítit vibraci v celém těle, tak je to ono. To co hledají někteří lidé celý život. Tak tu myšlenku chytni a přetvoř v realitu. A ničeho se neboj!


          A teď šup, vstaň a udělej něco, čím nabere tvůj život konečně obrátky. Najdi si tu svoji vysněnou praxi!


Klaudie Kluková


Další články

Kdo vám zařídí praxi

Co musíš umět pro uspěšnou praxi

Mooc je super aneb vdělávání online