Home Blog Kontakt Kulaté stoly

Registrujte se zdarma jednou z možností

REGISTRACE PŘEDNÁŠEJÍCÍCH

Jak vybrat “tu správnou” vysokou školu?

ČLÁNEK 3 MIN


Článek o tom, jak si dnes „většinou“ vybírají školu mladí a v čem je dobré se zamyslet, než si podáte přihlášky. Pokud jste většina, tak pro Vás výběr vysoké školy bude utrpení. Přitom je to jedna z nejzásadnějších věcí v životě. 

A podle čeho se rozhodnete?

Ale pozor!

Budete to vy, kdo bude sedět dlouhou dobu nad učivem nebo memorovat dlouhé odstavce textu. Pokud nejste opravdu nadaní na učení, čekají vás hodiny strávené učením nesourodých textů, které možná v životě nikdy nevyužijete, ale budete je muset umět, pokud bude chtít promovat.  Nebudou to rodiče, ani vaše kamarádka, budete to vy, proto myslete při výběru školy JENOM NA SEBE!

"Čekají Vás dlouhé hodiny strávené učením nesourodých textů, které možná v životě nikdy nevyužijete."

Dělejte to jinak 

Baví vás něco? Zkuste si představit tuto činnost tak, aby vám za ní někdo zaplatil. 

Psaní? Novinář nebo blogger. Sport? Není to jen sportovec, ale manager nebo trenér. 

No, ale co když nevím co mě baví? 

Tak si vypište co vás určitě nebaví (jistě dokážete udělat delší seznam). Na základě tohoto seznamu, pak vyřaďte všechny typy škol, které by se těmto věcem rovnaly. Ze seznamu činností pak najdete tu, kterou chcete minimálně zkusit. Možná nakonec zjistíte, že nechcete studovat☺, ale i to je výstup, který vám pomůže se rozhodnout. 

Co s tím, když už něco studuji a úporně mě to nebaví? 

Tady máte také na výběr: přestat studovat. přestoupit, nebo v rámci studia hledat předměty, které by mě bavily a ty zkusit kontinuálně studovat. Ano, je to obtížnější, ale ověříte sí svůj zájem i odolnost.

Neřekl jsem, že to bude jednoduché. Proč ale jen číst o tom, jaké by to bylo dělat tu práci, která vás baví? Dorazte na BArcamp a zjistěte, kterým směrem se vydat.

Závěr

Studium dost lidí nedokončí díky smůle nebo okolnostem, stejně tak je velká spousta těch co dokončí, ale oboru se dále nevěnují. Proto je lepší si vybrat obor, který vás zajímá a dojdete  v něm vlastního naplnění, než být neustále ve stresu a učit se něco, co stejně používat nechcete a ani nebudete. 


Pavel Kosík