Home Blog Kontakt Kulaté stoly

Registrujte se zdarma jednou z možností

REGISTRACE PŘEDNÁŠEJÍCÍCH

4 Důvody proč nezačít podnikat na střední škole

ČLÁNEK 5 MIN

Podnikání v mládí je neskutečně krásná a sympatická věc. Velké množství mladých lidí muselo jistě alespoň na pár chvil přemýšlet o všech výhodách, které podnikání bezpochyby přináší. Svoboda, žádný nadřízený nebo možnost velkého výdělku jsou možné benefity, které jsou mnoha studentům blízké. Každá věc má ale i svoje stinné stránky a dle mého názoru by člověk měl do každé věci vstupovat s povědomím o všech negativech. A rád bych pár negativ na podnikání v mládí shrnul do čtyřech jednoduchých bodů.

Jako mladý podnikatel se určitě připravte na spoustu poznámek ohledně Vašeho věku. Z mé zkušenosti jsem zažil pouze dva typy reakcí. Buď se setkáte s obdivnými reakcemi, jak jste odvážný a úžasný, že jste se do podnikání pustil v takto mladém věku, nebo se na Vás podívají jako na blázna. Nebo je to kombinace obojího. Důležité je si vždy zachovat chladnou hlavu a brát všechny narážky i překvapené pohledy jako součást Vaší práce. A pokud dokážete výsledně ze svého věku udělat vaši přednost, stane se z Vašeho věku klidně i Vaše výhoda. Každá situace se však individuálně váže na povahu klienta či investora, s kterým jednáte.

Podnikání na střední škol obnáší výhody jako sociální a zdravotní pojištění placené státem, slevy prostřednictvím ISIC karty či už jen prostý fakt, že většinu výdajů studentům hradí rodiče, což uvolňuje ruce při tvorbě podnikání. Bohužel střední škola přináší jednu z největších potíží, kterou je časová vytíženost. Škola zabírá velké množství volného času, a to nejen ve formě školní docházky, ale i v rámci domácích příprav. Pokud se Vám podnikání začne rozjíždět a bude k Vám přicházet více a více klientů, začíná být mezi podnikáním a školou velké časové pnutí. Mladý podnikatel má na výběr mezi dvěma věcmi a je tlačen ze dvou stran, z jedné strany stále se kupící prací a z druhé strany rodiči školou.

Další část se velmi pojí na druhý bod. Existují totiž rodiče, kteří často dobré vztahy se svými dětmi podmiňují dobrými školními výsledky. Podnikání je totiž riskem, který se nemusí vyplatit, a nezaručuje podobné výhody jako zaměstnání. Rodiče tedy své děti s myšlenkou, že vše dělají pro jejich dobro, tlačí do dokončení školy a do nástupu do zaměstnání.

Když začnete podnikat, může se celý proces zezačátku zdát jako dobrodružství. Každou chvíli totiž objevujete něco nového a získáváte velké množství zkušeností. Bohužel, podnikání je nestabilní druh příjmu, protože nemáte jistotu výdělku. Zaměstnání a studium poskytují mnohem větší komfort než podnikání. V dnešní době také není úplně jednoduché se uchytit jako dříve. Dnes je totiž neskutečně přesaturovaný trh, což znamená, že obyčejný zákazník je v dnešní době přesycen velkým množstvím nabídek. Pokud nemáte tedy inovativní nápad či se ničím neobvyklým neodlišujete, může se snadno stát, že mezi ostatními ve svém oboru zapadnete.

Filip Darius Kušmirek

(GZ Studio)